Hej hej
Tanken är väl att man ska vara pigg och utvilad när sommar och semester går mot sitt slut! Att energidepåerna ska vara välfyllda och inspirationen inför hösten ska flöda. Så är det inte riktigt för mig i år. Jag känner mig så himla trött och har istället börjat räkna ner tiden tills pensionen ska kunna infinna sig.
De flesta morgnar har jag också varit alltför trött för några gryningsdopp, men i måndags tog jag mig i kragen och tog mig upp ur sängen och ut i den tidiga morgonen. Det ångrade jag ju inte för en sekund.



Att trotsa tröttheten och komma ut i naturen, det är verkligen som en kick för måendet och välbefinnandet.


Morgonen var vacker och det var alldeles tyst och stilla. Luften kändes riktigt varm och ljummen och vattnets temperatur låg på dryga 18 grader. Jag simmade runt, plaskade och njöt en god stund. Att åter vara vid bryggan var nog den bästa tänkbara återhämtningen för trötta hjärnceller som mest bara ville pensionera sig.


Kräftskiva
Förra helgen var vi på en liten kräftskiva hos Amanda och Jimmy i Tomelilla. När Nicolaj fick höra talas om den stundande festen, så betackade han sig för att delta och var mycket bestämd när han delgav att han minsann inte skulle vara med på någon kräftskiva. Som tur var så hade han hunnit ändra sig när det väl var dags, och det var ju kul för oss alla. Vi fick en så mysig kväll tillsammans♥


Boktips
Så har det blivit några fler ljudböcker för mig.
Först ut är en bok som heter ”Den frusna trädgården” av Kristin Hannah

Nästa bok heter ” Bergens stjärnor” av Jojo Moyes.

Sist ut är en bok som heter ”Olivträdet” av Lucinda Riley
Läsvärda alla tre, eller hörbara ska jag kanske säga.
Dagens citat:
Bra vanor är lika beroendeframkallande som dåliga, men de bygger upp ditt liv istället för att riva ner det.
Motion och naturvistelse är goda vanor som är ren och skär återhämtning för själen.
Må bäst och kram från mig
Annika


Så tråkigt att du känner dig så trött, men väldigt lätt att förstå.
Hoppas att du kommer fram till något i närtid så du kan njuta pensionärslivet med Stefan.
Mysigt med kräftskiva. Vi ska ha det den 9/9 med de kompisar vi alltid har det med.
Var rädd om dig!
Jag har en plan för min pension och hoppas det ska kunna funka. Men nu när hösten kommer så blir allt lite lugnare, det ska bli skönt! Hoppas ni får en härlig kräftskiva, det är så gott med skaldjur tycker jag. Kram kram
Så mysigt ni hade det, haha han är för cool minstingen de är bestämda de små också.
Vilken vackert fat med kräftor och räkor, ser så gott ut.
Skönt du tar dig tid och bada, avkoppling är viktigt för oss alla.
Må väl och Kram/MH
Ja nu blir det mer tid för avkoppling när hösten kommer. De små barnen skänker mycket glädje och många skratt. Hoppas du har det bra. Varm kram