Hejsan.
Vem får egentligen titulera sig ”fotograf”?
Kanske alla!? Alla som tar ett kort. Och med dagens teknik så kan nästan vem som helst bli ett proffs.
Ja, det här med yrkestitlar har blivit lite smått suddigt i kanterna tycker jag. Vem får egentligen kalla sig vad? Alla kan nog få kalla sig för precis vad de vill och själva tycker. Det är när det kommer till att ta betalt för sitt kunnande som det hela ställs på sin spets.
Många är till exempel duktiga snickare och murare, så där lite till husbehov åtminstone. Men får man kalla sig murare utan att vara skolad? Här på Österlen kallar vi dem för ”puggemurare”, alltså de som ”murare hellre än bra”. Nåväl, själv skulle jag inte anlita någon hantverkare som inte kan visa upp behörigt yrkesbevis. En elektriker utan yrkesbevis kan ju skapa väldigt mycket spänning i livet ….
Eller att kalla sig konditor, vem får göra det? På Olof Viktor här på Österlen, jobbar en fantastisk tös som jag känner. Hon är både skolad och har medfödd talang, så hon får absolut kalla sig för konditor. Konditor med bravur. Jag själv däremot, jag får nog på min höjd kalla mig ”bullmamma”.
Ja det här med yrkestitlar är allt lite knepigt. Inte kan jag ju kalla mig doktor trots att jag tycker mig kunna en hel del om både kroppen och sjukdomar. Jag har dessutom sett väldigt många avsnitt av ”Flygande doktorn” på 80-talet. Vem skulle våga anlita mig för sina besvär om jag började kalla mig Dr. Gylleboannika?
Djur kan jag också väldigt mycket om och har dessutom tjuvlyssnat på vissa avsnitt när min dotter utbildade sig till veterinär. Inte är det lämpligt att jag utger mig för att vara djurläkare för den sakens skull.
Jag både älskar att skriva och att fotografera, men vad kan jag kalla mig? Allt handlar nog om vad jag kräver i ersättning för den jag utger mig för att vara. Idag verkar det ibland krävas mer kunskaper i redigering än i själva fotograferandet. Och det här med Photoshop det kan jag inte ett dugg om, så jag får vackert lägga mig vinn om att bilderna blir så bra som det går från början liksom. Och ja, jag är ju trots allt bara en hobbyfotograf.
Dagens citat:
För dem som tror behövs bevis. Men för dem som inte tror är inga bevis möjliga. Tro på din förmåga.
Ha en riktigt fin söndag och kram från mig.
Gylleboannika
Intressant inlägg. Ja får man kalla sig vad man vill? Min man är utbildad fotograf och har arbetet många år på en tidning som just fotograf. Det var hans yrke på heltid. Jag kallar mig inte fotograf men fotar varje dag ändå för att det är roligt. Dina bilder är verkligen superfina inte tal om annat. Men som du skriver om läkare, murare osv. så tror jag nog att en utbildning känns bra innan man titulerar sig. Älskar bilden när ni slänger Bh:n Kraaaam Pia
Tusen tack Pia. Åhhh spännande med din man, då kan du får lite hjälp och vägledning kanske … Nej, jag kallar mig inte heller för fotograf. Jag känner att mina kunskaper och erfarenhet inte alls är tillräckliga för det. Ha det gott och en stor kram.