Som att simma på Island

Hej hej

Början på förra veckan var ganska kall och kylig.

Även om solen kikade fram mellan varven så var vinden ganska isig. Jag jobbade på  Lokalföreningen och Stefan satte igång att måla huset.

En kväll efter jobbet så hade jag lovat att bjuda Andréa och hennes Kanadensiske vän på någon riktig svensk mat. Köttbullar, potatis, brunsås, lingon och pressgurka var önskemålet. Senare på kvällen kom också Amanda och pojkarna hit. Nicolaj hade sin radiostyrda båt med som han ville prova i poolen. Alltihopa slutade med att alla ville bada, trots att Scott trodde att det måste ha varit lika kallt som på Island.

Just nu har Andréa och hennes vän åkt iväg på en ”semester i semestern” kan man säga. De har kört en runda till Norge för att vandra och leva friluftsliv, så som de båda älskar. Men innan dess så passade vi på att få alla hundarna lite hälsoundersökta, allihopa klarade sig utan anmärkning, sa hon.

Lagom till min fridag i fredags så fick vi härlig sommarvärme och riktigt skönt väder. Lite regn och värme gör underverk för både blommor och blader,

Precis ett sånt här väder beställer vi väl till midsommar också, eller vad säger ni!?

Dagens citat:

Pingvinhonor väljer partner efter vem som bygger det bästa boet. Inte efter vem som skickar ”vaken?” kl 02.30. Prioritera som en pingvin.

Ja, kanske kan man likna mig vid en pingvinhona då. Gift med en byggare som aldrig orkar hålla sig vaken längre än till kl 21.00 🙂

Må gott, kram Annika

 

Dela gärna

6 reaktioner på ”Som att simma på Island”

  1. Ja nu är det kyligt igen helgen var ju underbar. Två loppisar besökte jag gillar de som idrottsföreningarna anordnar. Härligt ni kan fira midsommar innan dottern åker tillbaka igen. Vilken go middag du bjöd på älskar husmanskost. Han är duktig din Stefan och det bli så fint när allt är nymålat.
    Kram/MH

  2. Menade han i de varma källorna då?
    Säg inte att vännen är en ny kanadensisk pojkvän… hon skulle ju komma närmare.
    Så duktig Stefan varit, som målat huset. Men somna nio nu när han är pensionär. Då hinner vi knappt svälja maten när vi bokat bort klockan sex😅

    1. Jo, en kanadensisk vän…. så vi får väl se om det blir något med att flytta närmare… Haha, jag får tvinga Stefan att sova middag den dagen… asch, det ska nog gå att hålla honom vaken längre, men till vardags är han en kvällstrött typ. Kram kram

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen