Trädgårdens blommor och mat hos Eva.

Hejsan.

Kanske var det sommarens stormigaste helg. Regn och blåst över hela Österlen. Med vinden i håret stretade jag ut i trädgården för att plocka lite av de blommor som växer i mina rabatter.

Någon middag behövde jag inte planera för. Vi hade bokat bord hos Eva på Torget.

Ett besök hos Eva och Åke hör sommarn till. Tillsammans med goda vänner smakade det ljuvligt med god mat och lite vin, när sommarregnet smattrat mot rutorna.

Till grabbarnas förtjusning trädde en välbekant kvinna in i matsalen. En känd skådespelerska jobbade som servitris i restaurangen. En kvinna som är på pricken lika gammal som jag själv är. Visst är det något särskilt när man stöter på kändisar i verkligheten, i riktiga livet.  Tankar far genom huvudet. Tankar som ”borde jag hälsa”, ”känner vi varandra”, ”har vi gått i skolan tillsammans…. men när?”

Maten var som alltid jättegod och sällskapet det bästa. En härlig kväll hos Eva på Torget.

Mätta och nöjda susade vi hemåt mot Gyllebo, för att avsluta kvällen med en kopp kaffe i vårt kök med min brokiga bukett från trädgården. Och ja, påskhararna står där bortglömda och blänger ännu. Hemmablind kallas det visst, alltså jag och inte hararna.

Dagens citat:

Om vi oftare tänker på hur bra vi har det, skulle vi oftare ha det bra.

En stor kram från mig.

Annika

Dela gärna

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen