Hejsan.
Förra helgen var det dags att börja att väcka upp dahliorna ifrån sin långa vintersömn. Precis som i fjor, så såg de där knölarna inte så mycket ut för världen. Men med vetskapen om vilken blomsterprakt det sedan blev, så gjorde jag likadant som förra våren. I stora plastpåsar la jag lite jord som knölarna sedan fick ligga i, ovanpå dem täckte jag med ytterligare jord och nu är det mest bara att hålla tummarna tills man ser att det kommer gröna skott.
Dahliorna får stå ute i orangeriet så länge. Snart är det även dags att flytta ut de frostkänsliga träden. Men ännu har jag is i magen och väntar. Även om jag längtar tills jag kan städa och ställa i ordning där ute så får det vänta tills nätterna blir varmare.
På vårkanten är det alltid skönt att rensa ut och städa bort gammalt. Det tror jag även att våra grannar tycker. En dag förra helgen hade deras barn lite loppis på sina gamla leksaker. Såklart gick jag över och gjorde så fina fynd. Två stora fina bilar, för nästan inga pengar alls blev det åt mina barnbarn, Scott och Nicolaj. En sopbil och en timmerbil roade pojkarna både länge och väl.
Sen kikade solen fram, och med solen så kom glassuget också.
Dagens citat:
Viljan att vara någon annan är slöseri med den du är.
Ja, det får faktiskt duga med den man är tycker jag.
Ha det fint.
Kram Annika
Mycket jobb med dahlior men de är ju så vackra. Kanon med loppis mycket bättre än att alltid köpa nytt det är ju nytt för dina barnbarn. Jag är en loppisgumma hittar alltid nåt trevligt.
Fina foton som alltid, söta små barnbarn och fint foto på dig också.
Ha en fin tisdag. Kram/MH
Det är lite pyssel med dahlior, men bara man har något bra ställe att förvara dem på, så går det bra tycker jag. Att köpa begagnat är ju jättebra, särskilt barngrejer som man bara har ett kort tag. Önskar dig en fin kväll. Kram kram
Ja, absolut får man duga som man är och det gör man ju oftast också 🤗
Ja det gör man, och med åren så blir man mer och mer trygg i att det faktiskt är så. Kram