Hej
I Gylleboskogen finns en fantastisk liten vandringsstig på lite drygt två kilometer.
Den går över en ås som är så mysig.
Ibland händer det att jag tar den lilla omvägen med mina hundar. De älskar den här extrarundan. Även om hunden Molly brukar blir trött. Men då får hon ”åka ryggsäck”, när rundan blir för lång.
En morgon som var extra varm och solig valde vi att svänga av in på åsstigen.
Det var en sådan där ljuvlig morgon då våra siluetter var långa och smala och vi var fyllda med skön energi.
Naturen låg ännu i vinterdvala, men solen värmde skönt.
En häger skrek till och lyfte från den lilla dammen i kohagen när vi kom tassande i de prassliga löven.
Det är lite extra roligt att promenera på åsstigen. Den lilla bron och alla de spångar som finns där, gör stigen lite mer spännande. Ungefär som ett litet naturligt äventyrsland.
Snart, snart täcks marken av ett hav med vitsippor. Då ska jag återvända hit och ta fler bilder, så ni får se och njuta.
Dagens citat:
Var inte rädd för att använda de talanger du har, för tänk så tysta skogarna skulle vara om inga fåglar sjöng förutom de som sjöng bäst.
Ha en fin dag och kram
Annika