Även en mulen sommarkväll är en sommarkväll

Hejsan.

Vädret har väl varit lite sådär fram och tillbaka den senaste veckan. Och när det är lite svalare och mulet så är det lätt att man bara blir sittande inomhus och ugglar.

Men en kväll bara bestämde vi oss för att trotsa vädret och njuta en stund vid havet – det var ju trots allt sommar!

Andréa var ju hemma och Amanda kom också med pojkarna. Vi enades om att vi skulle köra till Kivik, där grabbarna kunde leka av sig på lekplatsen.

Vädret var precis sådär så det var lite för kallt för killarna att bada. Men att leka vid strandkanten fungerade bra. De var båda så sommarfina där de lekte runt i vattenbrynet, brunbrända efter sitt Cypernäventyr.

Där vid Kiviks bastu rinner det en liten bäck ut i havet. Någon hade hängt upp ett rep där de svingade sig över vattnet likt värsta Tarzan. Såklart slutade det med att pojkarnas  kläderna blev blöta, men är det sommar så gör det inte så mycket. Sommaren är ju faktiskt till för sådant bus.

Sedan blev det en stunds ytterligare lek på lekplatsen innan vi skulle köra vidare. På agendan stod inköp av glass på ICA.

Men först blev det såpbubbelkrig på parkeringen.

Dagens citat:

Vi är helt ersättningsbara på jobbet. Vi är inte ersättningsbara hemma. Hemma är vårt riktiga liv. Kom ihåg det. Alltid.

Lika bra att ta tillvara på sommarkvällarna som är, oavsett väder. Plötsligt står vi där i augusti och undrar var alla dagar egentligen blev av.

Kram Annika

Dela gärna

4 reaktioner på ”Även en mulen sommarkväll är en sommarkväll”

  1. Så sant så sant dte gäller ta tillvara på tiden, den flyger så snabbt. Regn i går också hoppas på lite sol denna veckan när studenter ska firas och alla andra som slutar skolan.
    Men vi fick för lite snö och för lite ren i april moder jord är vis jon jämnar ut det hela.
    Ha en fin start på en ny vecka. Kram/MH

  2. Det är sant, man måste ta vara på varje dag. Tiden går fort. Igår kväll var vi på B5’s fotbollsmatch. Det regnade precis hela tiden, men det var riktigt skönt ändå.
    Hur länge får du ha Andrea hemma?
    Att bli våt är lite själva grejen med vattenlek🤭
    Glad måndag!

    1. Idag verkar sommaren ha kommit igen. Härligt. Andréa ska åka på semester med en vän till Norge och sedan kommer hon bara hem över midsommar innan det är dags för henne att återvända igen.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen