Hej hej
I vanlig ordning, när min dotter Amanda fyller år, så försökte hon få det hela att bara glömmas bort. När man som hon fyller år strax efter Trettonhelgen så känns det kanske inte så kul att ställa till med fest strax efter julhelgen. Då, när de flesta inte gjort annat än kalasat i nära nog en hel månad, så längtar man mest efter vardag och rutiner igen. Men som alltid gick det att övertala henne till ett litet kalas i alla fall.

Det var lillasyster Emmy som stod för övertalningsaktionen.
– Amanda, vi kan väl bara träffas och gå på ”Tajjanblajjan” i Tomelilla.


Tajjanblajjan är världens bästa thaimatrestaurang och det är alltid ett säkert kort då där finns något som vi alla gillar. Och så fick det bli. Ett långbord för hela familjen blev så mysigt.

Efteråt åkte vi hem till Jimmy och Amanda där det vankades kaffe, glass, friterade bananer och en skål marängsviss. Med lite tomtebloss i skålen blev det riktigt festligt, även om Scott nog trodde att det skulle smälla som en nyårsraket.

Nicolaj hade lärt sig att sträcka upp ett fulfinger i luften och han höll på med det i tid och otid, så även denna kväll. Såklart har vi i början skrattat lite åt honom, men nu har han fått förbud och får numera endast hålla upp ett av handens alla fingrar, nämligen tummen. Alltså, dessa små barn.

Isvaken
I förra veckan när vintern slagit till så höll jag regelbundet koll på vår lilla isvak. Flera morgnar blåste det en hård östanvind, så då fick badet vara, men vaken hackades upp såklart.

Då vi nu har vår gamla Volvo besiktigad och påställd igen, så blev det den som fick rulla en morgon då jag hade lite extra bråttom. Bilen är av årsmodell 97 och kommer bli en veteranbil nästa år har jag hört. När den var ny så var det nog en värstingbil, fullutrustad med farthållare och en massa andra finesser som jag egentligen inte använder. Tuffaste inredningsdetaljen är nog den kassettbandspelare som finns i original.


Dagens citat:
Vi bör ge, inte bara det vi har, vi måste också ge det vi är.
Visst är det härligt med människor som bjuder på sig själv. Det borde vi alla göra lite mer.
Kram Annika


En av de bästa bilarna som funnits, skulle jag säga.
Då får jag kolla upp menyn på den restaurangen. Vi hade en Kina restaurang i Hörby som vi besökte då och då. Jättegott alltid. Sist vi var där var det omgjort och inte alls lika bra längre. Inte vår meny.
Det har varit riktigt kallt, men nu börjar vår isgata töa lite. 4 plusgrader idag.
Fulfingret, ja, det är svårt att hålla sig för skratt när det åker upp. Undrar vem som bestämde att det skulle vara fulfinger.
Ha en riktigt skön fredag!
Haha, ja alla tecken kan faktiskt vara fula – bara någon bestämmer att de är fula. Isgatan här hos oss är nästan helt borta nu, men kanske blir det en ny nästa helg, vem vet. Kram till dig.
Grattis till Amanda så här lite i efterskott! Härligt fira livet tycker jag behöver inte va i massor men lite uppmärksamhet det tycker jag också. De där små barnen är för söta det är dom som förgyller våra liv. Fint foto på dig Annika, snygg i brunt. Åh kall isvak lät inte så skönt.
Nu är snart denna snön bort, men kan tänka mig det blir lite nytt i nästa veckoslut än är det inte slut. Åh ja Volvo är alltid Volvo har själv en, kanonbilar tycker jag. Min andra bil i min ungdom var en amazon stabila bra bilar. Ha en fin helg. Kram/MH
Jag har hört att vintern kommer åter nästa helg. Men faktiskt så blommar grannens vackra trollhassel som bäst nu. Bilder kommer så småningom här på bloggen, men det är väl ett vårtecken att glädjas över. Kram till dig ♥