En fantastisk Vårdag på Luckan.

Hejsan.

Så har helgen rusat förbi igen med racerfart.

I lördags var det dags för den årliga ”Vårdagen” på Lokalföreningen i Brösarp. Det är en dag då vi alla går ”all in” för att skapa en så fantastisk dag som det bara går. Men i spetsen för hela evenemanget står vår  ”vårdagsgeneral Macke Mys”, en av våra duktiga byggsäljare.

Vid sex tiden på morgonen var nästan all personal på plats, för att förbereda och fixa inför öppningen. Var och en med sina speciella sysslor.

Till vårdagen kommer ett ganska stort antal leverantörer som då passar på att visa sina produkter och ha lite särskilda erbjudande.

De fanns både inne i butiken och ute på gården, beroende på vad de hade för varor att visa.

Förutom en massa bra erbjudande och billiga priser, så fanns det också mycket roliga aktiviteter för barnen. Det var en stor hoppborg, popcornmaskin, ansiktsmålning, gratis glass och ansiktsmålning.

På morgonen hjälptes vi alla åt att köra ut kampanjvaror i tältet utomhus. Vi riggade upp prisbordet för dagens tipsrunda och blomstervagnarna kom på plats vid entrén.

Nytt för det här året var en utekassa där man kunde betala för det vi sålde utomhus, som till exempel jord, blommor och toalettpapper. Detta för att minska en aning på köerna inne i butiken. Vårt duktiga datasnille, Thord, såg till att allt det tekniska fungerade.

Inne i vår vanliga butikskassa fanns såklart också personal som tog hand om alla som handlade i affären. De hade rejält mycket att hitta på med därinne. Tyvärr kom de inte med på bild den här gången.

Vår egen Husqvarna-kille, Chrille, visade robotgräsklippare, som är hans specialkompetens.

På scenen underhöll bästa ”Stup” från Järrestad med goa 60-tals låtar. Riktiga partyhöjare får man nog säga att de var.

Världens starkaste man, Magnus Samuelsson, kom också tillsammans med sin son och visade prov på riktig råstyrka, under två framträdande under dagen. Däremellan minglade de runt och och umgicks med vårdagens besökare.

Såklart bjöds det på grillade korv för både stora och små under hela dagen.

När klockan blev åtta så slog vi upp portarna och genast började kunderna trilla in. Efter det fick jag inte så många fler tillfällen att fotografera och föreviga. Jag hade hand om vår tipsrunda och hälsade så många kunder jag hann med, hjärtligt välkomna till oss.

Ännu en gång slog vi rekord i antal besökare. Precis som vår VD utryckte sig, så är Lokalföreningens vårdag rena rama folkfesten – en familjedag där stämningen är på topp.

Jag är stolt och glad över att ytterligare ett år få vara en del av detta fantastiska gäng.

Missade ni att besöka oss? Var inte ledsna, jag är ganska säker på att vi gör om alltihopa nästa år.

Dagens citat:

Genom att bry sig om varandra gör man livet lättare för både sig själv och andra.

Ha en fin dag.

Kram från mig.

Dela gärna

6 reaktioner på ”En fantastisk Vårdag på Luckan.”

  1. Åh va ni hade mycket aktiviteter, trevligt ställe vår svärson han handlar alltid hos er.
    Mysig katt du har och fin matte.
    Ha en fin måndag. Kram/MH

    1. Kul att höra, kanske träffar jag på din svärson framöver. Vår katt Felix börjar bli till åren nu, men han är en väldigt mysig och snäll katt.

  2. Vilken trevlig dag! Inte alltför dåligt väder heller, ser det ut som.
    Undrar om ni har årets pelargon? Mamma ull ha en och jag har inte hittat någonstans. Jo, när de precis kom köpte jag två till mig själv.
    Senare idag kör vi nog neråt.
    Glad måndag!

  3. Now I’ve thinking what would things be like if Felix and three pommies met a robotic lawn mower.. would fur fly or would batteries and wheels be chewed…? You would have to wonder about these creations , do they have malicious intent or simply benign helpers. Hmmm…🤔

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen