Lunch på gästis och vinter i Kivik

Hej.

I Kivik var det så vinterfint och vackert i söndags, då vi var på väg för att äta lunch på gästis i Brösarp.

Hela piren var istäckt och i hamnen låg isflaken och guppade lojt mot varandra.

-”når jau vau påg så bruga jau hoppa po dåmm”, sa Stefan.

Ja tänk var barn levde farligt förr i tiden. Ingen visst riktigt var ungarna höll hus, och inga mobiltelefoner fanns att tillgå. Trillade man i fick man slokörad gå hem och få skäll av mor och torra kläder. För naturligtvis var det en strängt förbjuden lek, det där.

Utanför Kiviks bastu satt några bastubadare och svalkade sig, och ute på piren promenerade söndagsfirare runt i det vackra men kalla vädret.

Vi körde vidare mot Vitemölla, där isen lagt sig en bit ut från stranden. Även där var det riktigt vinterfint.

Brösarps Gästis

Målet för dagens lunch var gästis i Brösarp. Någon meny behövde vi inte heller få in, vi hade ju redan bestämt oss för äggakaga och en pilsner.

Vi njöt av vår mat framför den öppna brasan i ”Skänken”.  När vi inte orkade äta så mycket mer kom en servitris och packade ned resten av maten i en liten doggybag så vi hade till lunch även nästa dag. Jag älskar att man gör så och att ingenting går till spillo!

Tillbaka i Gyllebo njöt vi av dagens sista solstrålar som lyste upp vårt hus så fint.

Dagens citat:

-det är så mörkt och kallt, är jag i en depression?

-nej älskling, du är i elområde fyra …

Ja, varför ska höga elpriser alltid sammanfalla med tiden då man konsumerar som mest el… Förmodligen finns det en förklaring på det, jag hissnas mest över de fasta kostnaderna som elräkningen består av.

Ha en skön söndag.

Varm kram, Annika

Dela gärna

6 reaktioner på ”Lunch på gästis och vinter i Kivik”

  1. i love quote of the day.. i laughed so much i actually warmed a few degrees… down here one pays just for saying the word electricity..

  2. Åh ja onekligen vackert snön faller hos oss idag också tror det är den sista för denna säsongen sen blir det ju plus natt och dag. Har nog kommit en del för plogen har kört här några gången vilket betyder snö i vår infart. Åh så gott med äggakaga, det var nåt mor gjorde så goda, ser när hon står vid spisen och vänder det på en tallrik. Jag gör min i ugnen den är så hög och fin när jag tar ut den sen poff sjunker den ihop. Va bra ni får med hem, man ska inte slösa med mat den är tillräckligt dyr för att inte tala om som du skriver elen. Många som inte reder ut det alltså, de får frysa.
    Ha en fin helg. Må väl och Kram/MH

    1. Jag brukar göra fläskpannkaka i ugnen, och den tycker jag också blir väldigt god. Enkel och bra mat. Usch ja, så många som har det tufft med ekonomin när kostnaderna stiger. Varm kram till dig.

  3. Jumpa på isflak, det gjorde vi i Helsingborg också. Pratade just om det häromdagen. Man har gjort mycket farligt utan att vara medveten om det!
    Det är vackert med isformationerna, ännu mer nu än när vi var nere.
    Att man får äggakagan med sig hem i en doggybag är ett stort plus. Perfekt att ha lunch dagen efter.
    Idag har vi det runt nollan, det har fallit några små flingor. Nu ska det tydligen bli plusgrader och regn framöver. Vi får väl se.
    Trevlig helg!

    1. Ja gud var det var annorlunda att vara barn på 60-70 talet. Jag är så tacksam att jag vuxit upp under den tid som jag gjort. Nu gör sig våren redo, var så säker. Kram på dig.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen