Hejsan halloj
Hoppas ni alla mår bra och njuter av den här underbara tiden som är nu. Starten på den underbara våren.
Själv har jag varit lite tröttare än vanligt. Efter en och en halv vecka med inlärning av nya arbetsuppgifter så kände jag mig mer snurrig i hjärnkontoret än vanligt. Ja, ganska mycket faktiskt. Det kvittar vad man ska lära som är nytt, så är det så där lite rörigt i början.
Bästa sällskapet när hjärnan känns som en överkokt makaron det måste vara att vara tillsammans med familjens fyrbentingar. Vår hundar och katter.
Att djur har stor effekt på vår hjärna då vi är trötta eller stressade är faktiskt ganska fascinerande. Det är tillexempel bevisat att våra nivåer av ”må-bra-hormonet”, oxytocin ökar om vi tillexempel hör en katt spinna eller om vi klappar en hund.
Kontakten med djur kan också sänka kortisolnivåerna (stresshormonet), vilket hjälper till med snabbare återhämtning
Djuren lever ju i nuet, och deras sätt smittar av sig på oss. Till skillnad mot oss människor så dömer djuren oss inte, vilket skapar en trygghet utan krav och det är läkande för en överstressad hjärna.
På mig väntar några lediga dagar, och jag ska låta allting landa i hjärnans minnesbank genom att vara i naturen och umgås med ”pälsklingar” och ”gube”.
Dagens citat:
När du tänker på livet, kom ihåg detta: inga skuldkänslor kan förändra det förflutna och ingen oro eller ångest kan påverka framtiden.
Man får försöka att alltid göra sitt bästa i nuet, det får vara bra nog.
Ha en härlig lördag.
Kram Annika
I believe that Felix has definitely perfected that art of relaxation…..a higher quality than we humans need to attain to….
Yes, really, I wish I had mastered that art.
Då hoppas jag att du får en avkopplande helg nu. Har inte heller varit så pigg i veckan, men det är nog bra igen nu.
På tisdag kör vi ner.
Trevlig helg!
Åhhh, hoppas du piggnar till riktigt då lagom till tisdag. Då blir det påskfirande på Österlen förstår jag. Kram kram
Ja precis. Som du vet, så är det bara att titta in om ni har vägarna förbi.
Jag passerar ju där ganska ofta, det gäller bara att ta sig i kragen. Kram kram
Det är absolut det bästa, djuren kan verkligen njuta av livet. Gillar katter men vi har inte det ,utan hundar. Men en katt som spinner hur mysigt är inte det.
Det är då inte helt lätt med nya arbetsuppgifter, men det fixar du tar lite tid bara.
Njut av helgen. Kram/MH
Både hund och katt är underbara husdjur. I mitt liv har det nästan alltid funnits flera sorters djur. Njut du också av din helg. Kram kram