Hejsan.
Nog känns det att hösten kryper på allt mer nu. Även om vi inte haft någon frost här nere i söder ännu, så har någon morgon ändå känts rejält kall.

Och som varje år så har badsuget börjat vakna till liv alltmer nu efterhand som temperaturen sjunker. Konstigt kan tyckas, men sådär är det för mig varje år.
En morgon när det var riktigt mörkt, kallt och vått efter nattens regn, så gick jag ner till bryggan för ett tidigt gryningsdopp. Om jag minns rätt så låg temperaturen i vattnet på 13 grader och jag njöt för fullt av min morgon.

Några av Gyllebos vanliga morgonvandrare passerade och någon stannade till och småpratade för en stund. Att det nu mest är bofasta kvar i området märks tydligt och inte heller är den lilla parkeringen i skogen så överfull med husbilar längre.

När jag nästan var hemma igen efter min morgontur så mötte jag ett glatt litet gäng, inte vilket gäng som helst, nej det var ju mitt eget lilla gäng – en ”gube” och tre små hundar!

Boktips
Jag har lyssnat klart på en bok. Den heter Systrarna på Sophiahemmet av Ruth Kvarnström – Jones. Den handlar om hur unga kvinnor fick sin utbildning till sköterskor under sekelskiftet. En intressant bok som belyser hur allting var vid den tiden och vilken hierarki som rådde inom vården. Den här boken kan nog vara extra intressant för de som själv jobbar inom vården.

Dagens citat:
Lyssna inte på dem som talar om för dig vad du ska göra. Lyssna på dem som uppmuntrar dig att göra det som känns rätt för dig.
Ha en bra måndag.
Kram Annika

