Mitt Oktober 2025

Hej hej

Mitt Oktober har gått i ett rasande tempo känns det som, ja det är inte utan att jag saknar lugnet som rådde under de där åren som vi hade pandemin här i världen. Då fick folk allt lugna ner sig en smula och lära sig ”gilla läget”. Men jag saknar inte klyftan som fick människor att välja sida – vaccin eller inte, till exempel). Så det är nog bra ändå, att det är normalt igen.

Nåväl, ”Mitt oktober” har i år bjudit på härlig natur, hundpromenader, Super Mario kalas, barnbarnsmys, höstbad, trädgårdsfixande, Ullaredstripp och en hel del jobb.

Nu hälsar jag November välkommen, och hoppas på ytterligare en härlig höstmånad. Nästa helg väntar ett efterlängtat äventyr med min bästa Tina. ”Mitt November” kommer också att bjuda på en musikal med döttrarna i Malmö, och nästa gång det är dags för en månadssummering så är det tid att sparka igång adventstiden. Ja, då är det juletider på gång.

Dagens citat:

Syftet med livet är att hitta sin gåva. Meningen med livet är att ge bort den.

~Pablo Picasso~

Ha en fantastisk eftermiddag och kväll.

Kram Annika

 

Dela gärna

4 reaktioner på ”Mitt Oktober 2025”

  1. Vilket fint foto på dig Annika du är så vacker. Trodde jag skulle sett dig i går på Bo när en del av din familj var där. Såg dina söta barnbarn dock. Oktober gick i rasande tempo och jag håller med dig när corona var här. Det var sina turer med vaccinet, och om man av olika anledningar inte tog det så skulle man uteslutas, ofattbart. Ha en fortsatt fin allhelgona.
    Kram/MH

    1. Åhhh, var de på Boan igår. Jag hade önskat hinna träffa dem denna helgen och busat lite, men det blir nog inte så. Jag önskar dig också en fin Allhelgona helg. Jag tycker så mycket om just denna högtiden. Kram kram

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen