Lugn och fin julafton.

Hejsan.

Vi vaknade upp till en väldigt vacker julafton. Solen kikade fram lite då och då, vilket vi inte varit särskilt bortskämda med den senaste tiden.

Jag snörade på mig mina joggingskor och startade dagen med att springa en tur runt sjön. Det gick inte superfort, och det var förmodligen inte särskilt snyggt heller, men det kändes verkligen underbart att få upp pulsen och bli svettig och varm.

Att röra på kroppen och motionera, är ju extra härligt då man sedan ska sätta i sig en massa julmat under flera dagar.

Lagom till Kalle Anka så anlände vi hem till Låke och Gunilla i Gårdlösa. Hos dem firade vi sedan en väldigt mysig och härlig julafton med god mat, många skratt och lite sällskapsspel som avslutning.

Hunden Ronja tycktes också älska julstämningen. Dock gick tiden alltför fort och vips var det dags för mig och Stefan att åka tillbaka hem till våra egna små älsklingar.

Ett varmt tack till Låke och Gunilla för en fin och mysig julafton♥

Dagens citat:

Det är inte Tomten eller Jesus som gör julen, det är mammorna.

Nu önskar jag Er alla Ett Riktigt Gott Nytt År.

En varm kram, Annika

Dela gärna

2 reaktioner på ”Lugn och fin julafton.”

  1. Först och allra främst vill jag tacka för året som snart gått. För en fantastisk och underbar blogg. Vackra bilder och alltid så mycket nyttigt man lär sig.
    Du förgyller en annars mulen och grå vardag med dina foton, allt från naturbilder till dina små fina barnbarn.
    Så vacker du är Annika, du är så där genomsnäll det kan man läsa genom din blogg förstår att familjen njuter hos er.
    Var riktigt rädda om er i nyårsnatten
    Gott Nytt 2025. Hälsa din familj så gott.
    Kram/MH

    1. Tack kära du för så fina ord. Jag önskar dig allt gott inför det nya året och hoppas du får ha hälsan och må bra. Jag försöker vara ganska snäll ja, jag tror man vinner i längden på det.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen